להישאר משפחה!

שאלות ותשובות בנושא גישור

גישור הוא דרך ליישב סכסוך בהידברות, בהקשבה לצרכים של האחר. גישור הוא הדרך להגיע ללב של האחר ודרך כך למצוא את היכולת להתגמש ולהתפשר לטובת שני הצדדים. גישור הוא סיום של תקופה או תהליך בדרך כבוד הדדי תוך אי הותרת משקעים קשים. גישור הוא הדרך לצאת לדרך חדשה בלב נקי ושלם.

גישור הוא עדיף על פניה לבית המשפט במספר היבטים. היבט אחד הוא היבט ריגשי. במקום להעצים את המחלוקות בין האנשים ולייצר "קרב" משפטי אנחנו מנסים להנמיך את הלהבות ופחות לגרום לפגיעה ריגשית למשתתפים עצמם וגם לסובבים אותם. היבט שני הוא החיסכון בזמן. בגישור ניתן לקיים פגישות רצופות כל שבוע ולסיים את התהליך בתוך שבועות בודדים בעוד שבבית משפט מדובר בהליך שבדרך כלל לוקח שנים. היבט שלישי הוא החיסכון הכספי. הליך בבתי משפט עולה עשרות רבות של אלפי ₪ אם לא מאות אלפים והליך גישור זול בהרבה.

הליך גישור יכול להסתיים בתוך שבועות ספורים עד חודשים בודדים. על פי רוב הליכי הגישור מסתיימים במהירות ובאופן רציף הואיל והצדדים שולטים על התהליך והם קובעים את המועדים לפגישות והם לא תלויים בלו"ז של בתי המשפט או גורם חיצוני אחר.

הליך פשוט של גישור והסכם יכול לעלות בגבולות של כ – 15-20 אש"ח בעוד שהליך מורכב יותר יעלה כמובן יותר. מדובר בנגזרת של שעות עבודה. התעריפים בשוק לשעת עבודה של מגשר נעים בין 700 ₪ לשעה בתוספת מע"מ עד ל – 1,200 ₪ לשעה בתוספת מע"מ. ישנם גם מגשרים שגובים יותר עד לסכומים של כ – 3,000 ₪ לשעה בתוספת מע"מ אך מדובר במגשרים בכירים מאוד בסכסוכים מורכבים במיוחד.

המגשר תפקידו למצוא את השביל ללב של הצדדים תוך שהוא מנסה להבין את נקודת המוצא של כל אחד מהם. עורך הדין, הוא זה אשר צריך לראות את טובת הלקוח שלו ולהדגיש את הצדק בטענות הלקוח. ברור, שישנו יתרון מובנה למגשר שהוא בעל ניסיון כעורך דין ויכול לראות את המציאות המשפטית כי זה עוד משתנה חשוב בדרך למציאת פתרון מוסכם בין הצדדים.

תוצאתו של גישור הוא הסכם גישור מוסכם בין הצדדים. על פי רוב, הסכם הגישור מוגש לאישורו של בית המשפט או בין הדין שם הוא מקבל תוקף של פסק דין והוא מחייב לכל דבר ועניין כמו פסק דין.

ישנו הבדל משמעותי בין גישור לבין בוררות באשר בורר הוא מכריע באופן חד צדדי בדומה להליך בבית המשפט ואילו בגישור הצדדים לא יחתמו על הסכם שאינו מקובל עליהם. היינו, בגישור ישנה שליטה מלאה על התוצאה ובכל מקרה לא תהיה הכרעה שמנוגדת לדעתו של אחד מהצדדים.

Scroll to Top

אתם תסיימו את זה אחרת

השאירו פרטים