להישאר משפחה!

להישאר משפחה (גם בלי זוגיות)

בואו נדבר על זה

10 סיבות מדוע צריך גישור במסגרת הליך הגירושין

תהליך גירושין יכול לעבוד על הצדדים במספר דרכים ויש דרכים שונות לניהול שלו. בני זוג צריכים לשקול את רווחתם בעת סיום הנישואין, וכיצד להתמודד בצורה הטובה ביותר עם ההשלכות המשפטיות. הגישור מציע יתרונות רבים כאשר מחפשים לשמור על מסגרת חברית ככל הניתן ולהתקדם במהירות. ניתן להשלים את הצד המשפטי של גירושין עם השפעה כלכלית ורגשית מינימלית על ידי שימוש בגישור. לעבור גירושים זה לא דבר פשוט ואף מלחיץ לרוב האנשים כאשר ההתמודדות איתו דורשת עבודה ממשית. כדאי להתנתק מהאגו, להיות אמפתיים ולעתים אף לשקול טיפול מקצועי ריגשי בהתמודדות עם הכאב.

למרבה הצער, בזמן שאתם עושים כל כך הרבה עבודה רגשית, פירוק נישואים עדיין מלווה בחששות פרקטיים רבים. תצטרכו לנהל את סימני האזהרה ללחץ, ותצטרכו לחתום על מסמכים ולקבל החלטות שישפיעו על כל היבט בחייכם. סיום הזוגיות שחשבתם שתימשך כל החיים תגבה את שלה מבחינה נפשית, רגשית וכלכלית. אבל יש דרכים להירפא מההשפעות הפסיכולוגיות ולמזער את ההשלכות הכלכליות. אחד הכלים היעילים ביותר הוא הגישור, הכולל איש מקצוע ניטרלי – המגשר – המסייע לשני הצדדים להגיע להסדר משביע רצון הדדי. המגשר מקל על תהליך המשא ומתן בעוד שסמכות ההחלטה הסופית נשארת בידי הצדדים המתגרשים.

שוקלים להתגרש? מתחילים הליך גירושין או בעיצומו של גירושין? יש הרבה סיבות מדוע כדאי להתייעץ עם מגשר לפני חתימה או הסכמה לכל דבר. 10 סיבות מדוע צריך גישור לפני  גירושין מפורטות להלן.

1.גירושין של "עשה זאת בעצמך"

גירושין של "עשה זאת בעצמך" שבהם אתם ובני הזוג שלכם  מסיימים את כל ההליכים המשפטים והבירוקרטים ללא הוצאות משפטיות כמעט, אקטואר, טרטורים ובזבוזי זמן. לפעמים זה באמת קורה בניסיון הראשון. עם זאת, רוב המגשרים ללא הכשרה משפטית לא יוכלו לעשות זאת.

מגשרים יכולים לסייע בכך על ידי הוצאת מזכר הבנות (MoU), המתאר את הסכם הגירושין אליו תגיעו. לאחר מכן, עורך דין יכול להמיר את מזכר ההבנות למסמך משפטי ולהגישו לבית המשפט. אתם עדיין תחסכו בהוצאות משפט, אבל תרוויחו לעצמכם גם שקט נפשי נוסף בידיעה שניירת רשמית הוגשה כהלכה.

2. אתם מקבלים יותר תשומת לב אישית

אחד ההיבטים הכי קריטיים בהליך גישור הוא שנותנים לשני הצדדים זמן להישמע ולדבר. למערכת בתי המשפט העמוסה בישראל אין זמן לדון במצב שלכם ולחקור פתרונות, אבל זה בדיוק הסיבה שאתם שלשמה אתם שוכרים מגשר.

3. גישור חסכוני יותר

מחיר הגירושין משתנה בין עורכי דין כאלו ואחרים, אבל הוא תמיד די גבוה. מלבד סיוע בניירת לצמצום עלויות, גישור מוזיל הוצאות בכך שהוא משמעותית זול יותר (גם לפי שעה) מעורכי דין. וכמובן כאשר שני הצדדים מתייעצים עם איש מקצוע אחד, התשלומים של כל אחד מצטמצמים בחצי. ניהול הליך תיק בבית משפט עולה בין עשרות אלפי ₪ במקרה הטוב למאות אלפים במקרה פחות טוב, לכל צד. הליך גישור יכול להסתיים בסכומים שנעים, בדרך כלל, בגבולות שבין 15-30 אש"ח לשני הצדדים גם יחד (הכל תלוי כמובן בצדדים, בהקיף שעות העבודה בגישור ובמורכבות הגישור). בכל מקרה, מדובר בסכומים שהם נמוכים באופן מהותי מניהול הליכים משפטיים.

4. מזעור חשיפת הילדים לעימותים

עבור רוב האנשים, הטראומה של ילדיהם במהלך הגירושין מטרידה אפילו יותר מהכאב שהם חווים בעצמם. אתם תרצו להגביל את החשיפה שלהם לסכסוך בכל דרך אפשרית. במהלך הגישור, ילדים אינם נדרשים להופיע באולם בית משפט או להתראיין על ידי אנשי מקצוע רבים. התהליך שומר על כבוד שני הצדדים – כל אלה מפחיתים את הלחימה והעוינות שהילדים חשופים להם.

5. סודיות רבה יותר מובטחת

כאשר אתם מופיע בבית המשפט, אתם ועורך/כת הדין שלכם תצטרכו לטעון את טענותיכם מול עובדים סוציאליים, שופטים, עובדי בית המשפט ואנשים נוספים שנוכחים עם עורכי הדין שלכם. כפי שאתם יכולים לדמיין, רוב האנשים מוצאים את תהליך הדיון בחייהם בחדר מלא של זרים. די נורא לא? דיונים אלו אינם חלק מהליך הגישור. כל הפגישות, התקשורת ופגישות הגישור המתבצעות מטופלות בסודיות- מה שמפחית באופן ניכר את עומס הלחץ הכולל על כולם.

6. מגיעים להסכמות מהר יותר

מגשרים מסוגלים בדרך כלל לסייע לצדדים המתגרשים להגיע להסכמות הרבה יותר מהר מאשר עורכי דין העוסקים בהליכים משפטיים הלוך ושוב. העובדה שאינם תלויים בלוח הזמנים של בית המשפט ובלוח הזמנים של עורכי הדין יכולה להפוך את התהליך למהיר עוד יותר. הליך גישור יכול להסתיים בתוך שבועות בודדים בעוד שהליכים משפטיים יכולים להימשך שנים רבות. זה הבדל דרמטי.

7. פתרונות מותאמים יותר וגמישים יותר

יש לכם יותר כוח להשפיע על ההסכמות שהושגו במהלך הגישור ואין לכם את הסיכון של קביעה שיפוטית שאתם מחויבים לקיים אותה מבלי שיש לכם ידיעה איזו קביעה תהא בסופו של דבר. התהליך כולו מתנהל באווירה הרבה פחות קרבית ומגשרים יכולים להעלות נקודות שעורכי דין (מסיבות אסטרטגיות) אולי לא. בגישור ישנו דגש על פתרון בעיות באופן ניטרלי במקום להוכיח שצד אחד צודק וצריך "לנצח". אתם ובני הזוג שלכם אמורים להרגיש יותר בנוח להעלות סוגיות שונות ולהגיע לפתרונות.

8. אתם עדיין יכולים ללכת לבית המשפט

החלטה להשתמש בגישור במסגרת הליך הגירושין אין פירושה שלילת האפשרות לפנות לבית המשפט לצמיתות. אם הפתרון המשפטי מתחיל להיראות כמו דרך הפעולה הטובה ביותר, הוא עדיין פתוח, ואתם עדיין חופשיים לנקוט בו. כל מה שקרה עם המגשר נשאר חסוי, והצדדים מתחילים את התהליך מחדש מול שופט.

9. עדיין תקבלו ייעוץ משפטי

גם אם לא תגיעו בסופו של דבר לבית המשפט, עדיין תוכלו להתייעץ עם עורך הדין שלכם במהלך הגישור. מגשרים מקצועיים ומכובדים יוכלו בדרך כלל לכוון אתכם לכיוון של עורך דין מקצועי שיוכל לחוות את דעתו על הסדר הגישור המסתמן (ככל ותרגישו שיש לכם צורך בכך).

10. גישור בונה על רגשות חיוביים

למרות שזה אולי לא מרגיש ככה עכשיו, החיים יימשכו ויחזרו לשגרה חדשה (לעתים קרובות הרבה יותר בריאה) לאחר הגירושין. מה שיקרה במהלך ההליכים יקבע את הטון למראה הנורמלי החדש הזה, ולכן הגיוני לנסות ולהתבסס על רגשות חיוביים. הליך גישור מקצועי יעודד אתכם לזהות את התכונות הראויות להערכה של בן או בת הזוג לשעבר, כפי שהם. זה עוזר לטפח רגשות חמים ביניכם, מה שיכול לשמור על החיים לאחר הגירושין הרבה יותר יציבים ונעימים. אם אתם מתכוונים להיות בקשר קבוע עם בן הזוג לשעבר, במיוחד אם תצטרכו לעבוד כצוות בהורות משותפת, הרגשות החיוביים הללו יכולים להיות נקודת התחלה שלא תסולא בפז. למרות שסביר להניח שלא יהיה קל למצוא את הבסיס המשותף הזה, בהחלט שווה לנסות ולמצוא בסיס שכזה.

 

פתרון קונפליקטים

פתרון קונפליקטים והנחות פתרונות

בתחום המשפט, מחלוקות וסכסוכים הם חלק בלתי נמנע מאינטראקציות אנושיות. בין אם זה עניין משפחתי, מחלוקת עסקית או סכסוך משפטי, מציאת פתרון בדרכי שלום היא לרוב התוצאה המועדפת. כאן נכנס לתמונה עורך דין

קרא עוד »
עורך דין מגשר

עורך דין מגשר

מחפשים עורך דין מגשר? השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ללא עלות עם עוה"ד ומגשר תומר מומחה בדיני משפחה ומגשר מוסמך. קבלו פתרונות יצירתיים ומהירים המותאמים לצרכים שלכם.

קרא עוד »

גישור לפני גירושין באשדוד והסביבה

תומר יפת

גשר | המרכז לגישור

עוה"ד ומגשר מעל 22 שנים. בעל ניסיון במאות תיקים בהצלחה רבה. רואה בגישור בין צדדים שליחות. בעיקר ישנה חשיבות לסיים באופן יפה לילדים של בני הזוג.

Scroll to Top

אתם תסיימו את זה אחרת

השאירו פרטים